Transport i magazynowanie towarów wymaga zastosowania specjalnych opakowań. Mogą być wykonane z różnych materiałów, wyposażone w specjalne elementy konstrukcyjne oraz pełnić rozmaite funkcje dodatkowe. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane i najbardziej przydatne rodzaje opakowań, które warto uwzględnić w swoim łańcuchu logistycznym. Pozwolą zachować towary w dobrym stanie, zabezpieczając je przed czynnikami szkodliwymi oraz ułatwią ich składowanie.
Opakowania bezpieczne, praktyczne i przydatne. Czyli jakie?
Podstawowym kryterium różnicującym dostępne opakowania jest materiał, z którego zostały wykonane. Do najczęściej stosowanych należą rozwiązania wykonane z takich tworzyw jak:
- – papier, karton, tektura,
- – szkło przezroczyste, szkło kolorowe, szkło ciemne,
- – metal,
- – drewno,
- – tworzywa sztuczne.
Każde z nich oferuje określone zalety jak i wady związane z ich stosowaniem, które należy uwzględnić w czasie wybierania. Do pierwszej kategorii zaliczamy różnego typu pudła, kartony, opakowania z okienkiem, skrzynki oraz tacki. Opakowania szklane to przede wszystkim butelki, słoje, bańki, balony. Do opakowań metalowych zaliczamy pudełka, butelki, puszki. Drewno wykorzystuje się do tworzenia palet, skrzynek transportowych, skrzyniopalet.
Tworzywa sztuczne mają natomiast najbardziej szerokie zastosowanie – wykonuje się z nich zarówno pojemniki na towary drobnicowe, pudełka sztywne, elastyczne reklamówki jak i wszelkich rozmiarów palety.
Najczęściej wykorzystywane opakowania kartonowe i tekturowe
W magazynowaniu i transporcie prym wiodą opakowania wykonane z kartonu i tektury. Są stosowane do przechowywania towarów różnych gabarytów i wagi, zarówno dużych przedmiotów jak i asortymentu drobnicowego. Ze względu na sposób wykonania, wyróżniamy kartony klapowe, fasonowe, kaszerowane, archiwizacyjne, fixboxy oraz kartony ozdobne.
Pierwsze z wymienionych są łatwe w użyciu, tanie, lekkie oraz szeroko dostępne. Nadają się do wielokrotnego zastosowania. Do ich zamknięcia stosuje się taśmy lub kleje. Kartony fasonowe są produkowane pod kątem przechowywania konkretnej grupy produktów, a do ich zamknięcia nie jest konieczne stosowanie dodatkowych lepców lub środków. Kartony kaszerowane stosuje się w wysyłce towarów wielkogabarytowych. Natomiast kartony archiwizacyjne zostały wykonane pod kątem potrzeb przechowywania dokumentów w różnych standardowych rozmiarach. Flixboxy są niezastąpione w przypadku asortymentu elektronicznego. Natomiast kartony ozdobne pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną i ekspozycyjną.
Biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego materiału, możemy wyróżnić kartony wykonane z tektury 2-warstowej, 3-warstwowej, 5-warstwowej i 7-warstwowej. Im więcej warstw, tym bardziej sztywny będzie dany karton. Ponadto warstwy tektury mogą zostać w różny sposób uformowane. Wyróżniamy takie formy konstrukcji jak fala B, fala C, fala E, a także dwuwarstwowe fale BC, BE. Warto też wspomnieć o gramaturze, która może mieścić się w przedziale od zaledwie 300 do nawet ponad 1500 gramów na metr kwadratowy. Oczywiście im większa gramatura, tym większa sztywność kartony.