Karton a tektura – czym się różnią?

pudełko kartonowe
Z czego robi się karton? Czyli kto i jak wykonuje pudełka kartonowe
29 września 2023
pudełko kartonowe
Gdzie można kupić pudełka kartonowe?
28 listopada 2023
pudełko kartonowe

Karton i tektura są potocznie stosowane jako synonimy. Mówiąc „pudełko kartonowe” mamy zazwyczaj na myśli to samo co „pudełko tekturowe”. Choć znaczenie obu terminów jest zbliżone, to jednak występują pomiędzy nimi istotne różnice. W naszym krótkim wprowadzeniu rozjaśniamy ten temat oraz wskazujemy dlaczego tak często mieszamy karton z tekturą oraz jakie cechy decydują o ich odmienności. 

Karton a tektura – gramatura i inne najważniejsze różnice

Pomiędzy kartonem a tekturą występują pewne podobieństwa jak i istotne różnice. Zacznijmy od tego, że oba zaliczane są do kategorii wyrobów papierniczych oraz oba stosowane są w produkcji tej samej grupy wyrobów. Można wykonać z nich rozmaite formy opakowań, teczek, pokryw, tacek, a także materiałów biurowych. W czym zatem tkwi różnica?

Przede wszystkim dotyczy ona gramatury, która jest podstawowym parametrem użytkowym w przypadku różnego typu opakowań. Tektura jest materiałem o większej gramaturze, podczas gdy zwykły karton jest po prostu lżejszy. Tym samym opakowania wykonane z kartonu lub tektury będą różnić się ilością materiałów wykorzystanych do ich produkcji, wagą, grubością oraz wytrzymałością. 

Najczęściej przyjmuje się, że gramatura tektury jest większa niż 315 g/m2, a gramatura kartonu jest niższa od tej wartości. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tektura jest złożona z kilku sklejonych z sobą warstw, których liczba może wynosić od 2 do aż 7. Im więcej warstw składa się na daną tekturę, tym większa będzie jej gramatura. 

Dla porównaniu, kartony odznaczają się gramaturą w przedziale 160 – 315 g/m2. Są dostępne w wersji kilkuwarstwowej, jednak w przeciwieństwie do tektury występują też w wariancie jednowarstwowym. Tym samym kartony będą bardziej elastyczne, miękkie i mniej wytrzymałe niż ich tekturowe odpowiedniki. 

Kartony a tektura. Przeznaczenie i funkcje 

Odmienna gramatura przekłada się także na odmienny sposób wykorzystania wyrobów kartonowych oraz tekturowych. Twardsza tektura wykorzystywana jest m.in. do produkcji wytrzymałych opakowań dla niemal wszystkich branż. Są powszechnie stosowane w czasie magazynowania oraz transportu obiektów o różnych gabarytach, wadze, podatności na uszkodzenia. Są to opakowania wielokrotnego użytku, które można składować przez długi czas oraz do przechowywania różnego typu obiektów. Do najpopularniejszych wyrobów z tej kategorii zaliczają kartony tekturowe do przeprowadzki. 

Z kartonu wykonuje się natomiast lżejsze i cieńsze opakowania, które niekoniecznie muszą służyć do celu magazynowania lub transportu, lecz mogą pełnić funkcje marketingowe i ekspozycyjne. W opakowaniach kartonowych często umieszcza się produkty ekskluzywne, upominki, wymagające estetycznego wyeksponowania oraz zapakowania. 

Ponadto pudełka kartonowe stosuje się ze względu na możliwość ich swobodnej personalizacji. Mogą zostać wykonane w rozmaitych kształtach, rozmiarach i fasonach, a także pokryte specjalnymi nadrukami i ozdobami. Warto też podkreślić, że karton jest często stosowany w produkcji materiałów szkolnych i biurowych, widokówek, ulotek oraz innych stosunkowo cienkich i płaskich wyrobów.