Kartony są często i chętnie stosowane. Są jednym z najpopularniejszych pojemników do przechowywania niemal wszelkiego asortymentu. Korzystają z nich zarówno przedsiębiorcy, jak i odbiorcy prywatni, wykorzystując do celu magazynowania i transportu. Kartony są oczywiście wykonane z tektury, która dostępna jest w wielu wariantach, o odmiennej konstrukcji, liczbie warstw, gramaturze, wytrzymałości oraz innych właściwościach. W naszym krótkim artykule przyglądamy się z bliska specyfice tektury wykorzystywanej w produkcji kartonów oraz podpowiadamy jaki ma wpływ na wytrzymałość całego produktu.
Tektura to wbrew pozorom wytrzymały i stabilny materiał. Podstawowymi surowcami wykorzystywanymi w jej produkcji są makulatura oraz grube fragmenty ścierki drzewnej. Po ich odpowiedniej obróbce oraz sklejeniu powstaje równomierna i cienka warstwa papiernicza. Warstwy takie ulegają sklejeniu, dzięki czemu powstaje wyrób gotowy – czyli tektura. Tym samym należy podkreślić, że tektura jest wyrobem wielowarstwowym, który może być złożony z 2, 3, 4, 5, 6 lub 7 warstw papierniczych.
Oczywiście im więcej warstw składa się na tekturę, tym lepiej będzie znosić obciążenia i tym będzie wytrzymalsza. Oprócz liczby warstw, istotny jest także sposób ich uformowania (fala B, C, E oraz inne warianty) oraz wykorzystane w czasie łączenia kleje i lepiszcza.
W konstrukcji kartonów wykorzystuje się różne odmiany ścierki drzewnej. Może być to drewno pochodzące od drzew iglastych, w tym m.in. sosny, jodły oraz świerku, jak również od drzew liściastych, np. dębu, brzozy, jawora czy kasztana. Rodzaj wykorzystanego surowca zależy przede wszystkim od jego dostępności. Tym samym w różnych regionach kraju i świata wykonuje się kartony z różnych gatunków ścierki, co przekłada się na zróżnicowaną barwę wytworzonej w ten sposób tektury.
Masa papierowa wykorzystywana w produkcji kartonów pochodzi oczywiście z recyklingu. Może być to papier wykorzystywany wcześniej o produkcji innego typu opakowań, jak również zużyta, ale wciąż nadają się do recyklingu tektura.
Kartony produkuje się maszynowo, przy wykorzystaniu fachowego sprzętu pozwalającego na dokładną obróbkę wszystkich materiałów. Na początku należy zgromadzone materiały umieścić w tekturnicy, gdzie poddaje się je falowaniu. Następnie następuje ich klejenie oraz nakłada się warstwę linera. W kolejnym kroku łączy się z sobą poszczególne warstwy, tworząc docelowy typ tektury.
Gdy jest już ona gotowa, następuje właściwy etap tworzenia kartonu, czyli sztancowanie. Polega ono na wykrawaniu z warstwy tektury pożądanego kształtu. Uzupełnieniem tego procesu jest bigowanie, czyli wytwarzanie zgięć, które pozwolą na łatwe złożenie kartonu. Na koniec przeprowadza się kaszerowanie, polegająca na aplikowaniu warstwy papieru pokrytej nadrukiem. W zależności od typu wytwarzanego kartonu, cały proces produkcji może obejmować także dodatkowe czynności i etapy.