Z czego robi się karton? Czyli kto i jak wykonuje pudełka kartonowe

kartony do przeprowadzki
Skąd wziąć kartony do przeprowadzki? Przegląd najlepszych źródeł pudeł kartonowych
26 września 2023
pudełko kartonowe
Karton a tektura – czym się różnią?
1 października 2023
pudełko kartonowe

Kartony są często i chętnie stosowane. Są jednym z najpopularniejszych pojemników do przechowywania niemal wszelkiego asortymentu. Korzystają z nich zarówno przedsiębiorcy, jak i odbiorcy prywatni, wykorzystując do celu magazynowania i transportu. Kartony są oczywiście wykonane z tektury, która dostępna jest w wielu wariantach, o odmiennej konstrukcji, liczbie warstw, gramaturze, wytrzymałości oraz innych właściwościach. W naszym krótkim artykule przyglądamy się z bliska specyfice tektury wykorzystywanej w produkcji kartonów oraz podpowiadamy jaki ma wpływ na wytrzymałość całego produktu. 

Powstawanie kartonu – krok po kroku

Tektura to wbrew pozorom wytrzymały i stabilny materiał. Podstawowymi surowcami wykorzystywanymi w jej produkcji są makulatura oraz grube fragmenty ścierki drzewnej. Po ich odpowiedniej obróbce oraz sklejeniu powstaje równomierna i cienka warstwa papiernicza. Warstwy takie ulegają sklejeniu, dzięki czemu powstaje wyrób gotowy – czyli tektura. Tym samym należy podkreślić, że tektura jest wyrobem wielowarstwowym, który może być złożony z 2, 3, 4, 5, 6 lub 7 warstw papierniczych. 

Oczywiście im więcej warstw składa się na tekturę, tym lepiej będzie znosić obciążenia i tym będzie wytrzymalsza. Oprócz liczby warstw, istotny jest także sposób ich uformowania (fala B, C, E oraz inne warianty) oraz wykorzystane w czasie łączenia kleje i lepiszcza. 

Gatunki drewna wykorzystywane w produkcji pudełek kartonowych

W konstrukcji kartonów wykorzystuje się różne odmiany ścierki drzewnej. Może być to drewno pochodzące od drzew iglastych, w tym m.in. sosny, jodły oraz świerku, jak również od drzew liściastych, np. dębu, brzozy, jawora czy kasztana. Rodzaj wykorzystanego surowca zależy przede wszystkim od jego dostępności. Tym samym w różnych regionach kraju i świata wykonuje się kartony z różnych gatunków ścierki, co przekłada się na zróżnicowaną barwę wytworzonej w ten sposób tektury. 

Masa papierowa wykorzystywana w produkcji kartonów pochodzi oczywiście z recyklingu. Może być to papier wykorzystywany wcześniej o produkcji innego typu opakowań, jak również zużyta, ale wciąż nadają się do recyklingu tektura. 

Proces powstania kartonów – krok po kroku

Kartony produkuje się maszynowo, przy wykorzystaniu fachowego sprzętu pozwalającego na dokładną obróbkę wszystkich materiałów. Na początku należy zgromadzone materiały umieścić w tekturnicy, gdzie poddaje się je falowaniu. Następnie następuje ich klejenie oraz nakłada się warstwę linera. W kolejnym kroku łączy się z sobą poszczególne warstwy, tworząc docelowy typ tektury. 

Gdy jest już ona gotowa, następuje właściwy etap tworzenia kartonu, czyli sztancowanie. Polega ono na wykrawaniu z warstwy tektury pożądanego kształtu. Uzupełnieniem tego procesu jest bigowanie, czyli wytwarzanie zgięć, które pozwolą na łatwe złożenie kartonu. Na koniec przeprowadza się kaszerowanie, polegająca na aplikowaniu warstwy papieru pokrytej nadrukiem. W zależności od typu wytwarzanego kartonu, cały proces produkcji może obejmować także dodatkowe czynności i etapy.